Obróbka strumieniowo-ścierna wykonywana przez naszą firmę
- Oferujemy metody obróbki: piaskowanie, szkiełkowanie, śrutowanie,
- Materiały jakie poddajemy obróbce: aluminium, stal, stal nierdzewna,
- Jesteśmy w stanie wykonać obróbki gabarytowe i wielkogabarytowe.
Co to jest obróbka strumieniowo-ścierna?
Obróbka strumieniowo-ścierna (potocznie nazywana: piaskowaniem, szkiełkowaniem lub śrutowaniem) należy do obróbek powierzchniowych. Podczas „piaskowania” wprowadzane są w ruch (w zależności od typu urządzenia – za pomocą sprężonego powietrza lub koła rzutowego) ziarniste media, kierowane na obrabianą powierzchnię.
Efekty piaskowania są podobne do szlifowania. Czyszczona powierzchnia jest jednak zazwyczaj o wiele gładsza i nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień.
Technologia oczyszczania podzespołów i detali w kabinach śrutowniczych
W kabinach śrutowniczych głównym medium jest śrut staliwny ostrokrawędziowy o różnorodnych średnicach. Istnieją również mobilne urządzenia, tzw. oczyszczarka, piaskarka. Pozwalają na wykonywanie pracy na zewnątrz. W tym przypadku jako ścierniwo wykorzystywane są: piasek, szlaka pomiedziową (żużel pomiedziowy), elektrokorund, kulki szklane.
Bezpieczeństwo pracownika wykonującego obróbkę na hali lub na zewnątrz
Pracownik wykonujący obróbkę strumieniowo-ścierną powinien zostać wyposażony w ubrania ochronne zaopatrzone, w hełm z dopływem świeżego powietrza do oddychania.
Podczas piaskowania uderzające drobiny piasku (zazwyczaj oczyszczonego poprzez przesiewanie) mogą dostać się do płuc pracownika. Przy dłuższej pracy może wywołać jedną z chorób pylicznych, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku kwarcowego jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw. Może on być wykorzystywany jedynie w technologiach pneumatycznych mokrych i wilgotnych.
Co ma na celu obróbka strumieniowo-ścierna?
- oczyszczanie powierzchni – usunięcie starych powłok malarskich, rdzy, zendry i innych zanieczyszczeń,
- ujednolicenie powierzchni – usunięcie skutków poprzednich obróbek,
- rozwinięcie powierzchni – nadanie odpowiedniej chropowatości w celu przygotowania powierzchni pod malowanie, metalizację natryskową, laminowanie.
Na rezultaty obróbki (parametry powierzchni) mają ogromny wpływ czynniki takie jak: czyszczony materiał, rodzaj użytego ścierniwa, rozmiar ziarna, kształt ziarna, prędkość śrutu.
Urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej
Urządzenia do obróbki strumieniowo-ściernej (zestaw do piaskowania, maszyny do piaskowania):
- urządzenia pneumatyczne, inżektorowe – ścierniwo zostaje zassane do pistoletu poprzez powstałe w nim podciśnienie (do pistoletu dochodzą dwa węże),
- ciśnieniowe – ścierniwo jest podawane do dyszy pod ciśnieniem ze specjalnego zbiornika (jeden przewód dochodzący do dyszy),
- urządzenia turbinowe (wirnikowe, z kołem rzutowym) – elementem nadającym ruch ścierniwa są łopatki wirującej turbiny.